Zabiegi z użyciem witaminy C i witaminy A

WITAMINA C

Essential oil amber glass bottle with slices of lemonWITAMINA C jest istotną witaminą, której nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania..

Niestety nie mamy zdolności produkowania jej i musimy dostarczać jej z zewnątrz, głównie z pożywienia, a do skóry bezpośrednio do komórek dermalnych.

Opisując kosmetyczne działanie witaminę C nie sposób pominąć jej wpływu na cały organizm, gdyż jest to nierozerwalnie związane z wyglądem i funkcją skóry.

Wit.C posiada wieloraką aktywność biologiczną. Jest aktywnym antyoksydantem działającym w plazmie krwi. Wyłapując wolne rodniki oraz aktywuje na nowo wit.E dzięki temu poprawia się stabilność błon komórkowych w całym organizmie przez co zachowuje jego młodość i zdrowie.

Ułatwia też syntezę kolagenu i podstawowych białek .Dzięki temu tkanka łączna z której zbudowana jest skóra, kości ich chrząstki stają się mocniejsze i odporniejsze, przyspiesza to też gojenie się ran. Bierze udział w utrzymaniu odporności, zwiększa przyswajanie żelaza, ułatwia transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Korzystnie wpływa na układ nerwowy.

Deficyt wit. C może powodować w naszym organizmie anemię, Podatność na infekcje, krwawienie dziąseł, słabe gojenie ran, spadek nastroju, zmęczenie, poszarzenie skóry.

Zwiększone zapotrzebowanie na wit.C występuje przy długotrwałym stresie, paleniu papierosów, chorobach infekcyjnych, przyjmowaniu leków, spożywaniu alkoholu, znacznym wysiłku fizycznym, im większy mamy wokół siebie smog elektromagnetyczny.

Warto spożywać wit.C w formie naturalnej. Jest to tak zwana postać lewoskrętna związana z substancjami biologicznie czynnymi zawarta w roślinach i skoncentrowanych wyciągach roślinnych.

Witamina C w tabletkach czy musujących krążkach może powodować podrażnienie żołądka czy dwunastnicy, sprzyjać zakwaszeniu organizmu, zwiększać ilość kamieni w pęcherzyku żółciowym, nerkach ,pęcherzu moczowym.

Najlepiej spożywać świeże warzywa: kapustę, kalafior, cebulę, czosnek, pory szczypiorek, pomidory, paprykę, natkę pietruszki, owoce: dziką różę, porzeczki, aronię, agrest, żurawinę, cytryna, grejpfruty, truskawki, soki owocowe np. z aceroli.

Lepiej też przyjmować mniejsze dawki a częściej gdyż antyoksydanty chroniące błony komórkowe nie mogą być wykorzystane na zapas, nadmiar jest wydalany i po kilku godzinach jest znów zapotrzebowanie.

Witamina c dostarczana z pożywieniem jest głównie wykorzystywana przez narządy a do skóry dociera jej niewielka ilość, dlatego warto stosować ją zewnętrznie.

Dzisiejsze kosmetyki zaopatrzone są w coraz stabilniejsze jej formy oraz zdolność lepszej penetracji naskórka. Tylko powierzchniowe zastosowanie wit.C o odpowiedniej strukturze i pH może zwiększyć koncentrację tego antyoksydantu w skórze.

Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne zmniejsza ilość wolnych rodników przez co chroni komórki skóry przed uszkodzeniami i tworzy swoistą ochronę przeciwsłoneczną. Zwiększając syntezę kolagenu daje skórze jędrność i elastyczność. Poprawia gęstość skóry i skutecznie wygładza zmarszczki. Przyczynia się do utrzymania prawidłowej budowy ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo powierzchowne stosowanie poprawia strukturę i koloryt skóry, rozjaśnia plamy pigmentacyjne hamując aktywność tyrozynazy -enzymu powodującemu przemianę tyrozyny do melaniny, oraz spowalnia procesy powstawania zmarszczek mimicznych. Wit. C ogranicza utlenianie składników sebum, które prowadzą do powstawania drażniących związków stymulujących tworzenie stanów zapalnych i wykwitów trądzikowych.

Formy wit.C

Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie o stosunkowo dużej cząsteczce ,mało stabilna o utrudnionym przenikaniu w głąb skóry.

Istnieje kilka pochodnych kwasu askorbinowego, które ułatwiają przenikanie w głąb skóry.

  • najczęstszą formą jest czysty kwas L-askorbinowy zamknięty w nośnikach (liposomach, nanosomach, nanogąbkach) w czystej postaci daje szybki efekt rozświetlający gdyż działa na powierzchni jednak szybko ulega utlenianiu, nie ma możliwości wnikania w głąb skóry.
  • palmitynian askorbylu-większa stabilność ale mała aktywność(działa na powierzchni, nie stymuluje kolagenu)
  • glukozyd askorbylu-, jest wytwarzany z wit. C i naturalnej skrobi. Po nałożeniu na skórę dzięki specjalnemu enzymowi w naszej skórze, połączenie jest rozrywane i zostaje uwolniona wit .C. Dzięki powolnemu rozrywaniu połączenia, witamina C może wniknąć głębiej i zadziałać na komórki z melaniną – hamując wytwarzanie barwnika, zmniejszanie występujących przebarwień, naprawiając uszkodzenia spowodowane słońcem, odbudowuje kolagen. Glukozyd askorbylu wg badań, działa w głębszy warstwach naskórka i a nawet w skórze właściwej.
  • magnesium ascorbyl phosphate (MAP) to rozwiązanie dla osób o wrażliwej cerze. Działa skutecznie już w stężeniu 10% – hamując mechanizm powstawania przebarwień, daje ładny efekt rozświetlenia, bez złuszczania. Jest rozpuszczalna w wodzie co utrudnia przenikanie do głębszych warstw skóry.
  • sodium ascorby phosphate(SAP)ma podobne działanie jak sól magnezowa fosforanu askorbylu. Dodatkowo jednak, posiada silne właściwości antybakteryjne.
  • tetraizopalmitynian ascorbylu VC-IP sama cząsteczka nie ma aktywności biologicznej, jednak po wniknięciu w głąb skóry pod wpływem przemian enzymatycznych przekształca się w kwas askorbinowy. Bierze udział w ochronie i produkcji kolagenu, poprawia gęstość skóry, wygładza zmarszczki, przyspiesza gojenie ran. Blokuje enzymatyczną przemianę tyrozynazy, kontroluje ilość powstającego barwnika. Ogranicza utlenianie składników sebum, które prowadzi do powstawania drażniących związków stymulujących powstawanie stanów zapalnych i wykwitów trądzikowych.

Podsumowując:

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA WITAMINY C:

  • ochrona antyoksydacyjne
  • zwiększona produkcja kolagenu(działanie przeciwzmarszczkowe)
  • lepszą sprężystość i elastyczność
  • zmniejszone utlenianie sebum i ograniczenie stanów zapalnych
  • zmniejszenie przebarwień
  • uszczelnienie naczyń krwionośnych
  • zmniejsza wrażliwość skóry

Zabiegi:

  • jonoforeza z wit.C
  • zabieg rozjaśniający z wit.C
  • mieszanki stymulujące z wit.C

WITAMINA A – RETINOL

Tablet with words Retinol (vitamin A). Healthy eating.Retinol jest pierwotną formą wit A. To najlepiej przebadany składnik kosmetyków. Jest bardzo wysoko ceniony w kosmetyce i potrafi zdziałać cuda dla urody.

Są jeszcze inne formy wit.A stosowane w kosmetykach ale posiadają one pewne ograniczenia:

  • kwas retinowy – może silnie podrażniać skórę, powodować jej zaczerwienienie i łuszczenie
  • palmitynian retinolu i octan retinolu

W porównaniu z retinolem maja słabe działanie. Głównie nawilżają, zapobiegają rogowaceniu skóry i spełnią rolę antyoksydantów.

  • beta-karoten (prowitamina A) w kosmetykach pełni funkcje p/utleniacza
  • retinol – to słabiej poznana forma wit.A

Retinol działa zarówno na wierzchnie warstwy naskórka jak i skórę właściwą.

Działanie powierzchowne:

  • dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu normalizuje przemiany naskórkowe, który staje się bardziej spoisty i jasny.
  • zmniejsza się i reguluje warstwa rogowa o pogrubia część żywa naskórka, przez co staje się on bardziej spójny i jasny.

Działanie głębokie:

  • wzrasta liczba fibroblastów(zwiększ się produkcja kolagenu i elastyny). W rezultacie skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, znikają drobne zmarszczki a głębokie i mimiczne ulegają spłyceniu.
  • retinol przez złuszczanie, odnowę i normalizację naskórka stopniowo niweluje przebarwienia, zmniejsz też komórki barwnikowe i ilość melaniny.
  • retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze. Powoduje to lepsze dotlenienie i odżywienie tkanki łącznej i naskórka co daje ładniejszy i świeższy koloryt skóry.
  • retinol pielęgnuje też skóry tłuste podatne na zmiany trądzikowe. Reguluje on ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zmniejsza pory, hamuje tworzenie zaskórników i wyprysków.

O skutkach kuracji z retinolem decyduje jego stężenie w preparacie oraz czas stosowania ok. roku.

KORZYŚCI PO KURACJI Z RETINOLEM:

  • pogrubienie naskórka w całości( spłycenie warstwy rogowej a pogrubienie warstwy żywej)
  • pobudzenie i wzrost liczby fibroblastów co daje produkcję nowych włókien kolagenowych
  • powstają włókna kotwiczące(kolagen typu VII) umożliwiający łączność między naskórkiem o skórą właściwą
  • wzrasta liczba nowych naczyń w skórze właściwej(lepsze odżywienie i dotlenienie)
  • komórki barwnikowe ulegają normalizacji(zmniejsz się ich wielkość i ilość barwnika)
  • cera staje się gładsza, bardziej jędrna, jaśniejsza i zdrowsza

ZABIEGI:

  • regeneracja retinolowa

W sprawie szczegółów, oraz ustalenia terminu wizyty zapraszam

do kontaktu telefonicznego pod numerem 502 071 865.

podpis-anna