Zabiegi nawilżające

Prawie cali jesteśmy z wody aż w 60-70 %. W środowisku wodnym zachodzi większość fizjologicznych procesów życiowych (trawienie, wchłanianie, transport składników do komórek i z komórek, wydalanie).
Systematyczne nawilżanie jest podstawą pielęgnacji skóry. Kiedy nawilżenie szwankuje traci ona blask, sprężystość i elastyczność, odbija się to niekorzystnie na jej wyglądzie i kondycji. Jednym z powodów dla którego nasza skóra potrzebuje nawilżenia jest przeznaskórkowa utrata wody (TEWL), która zachodzi przez cały czas, a jest to spowodowane różnicą ciśnienia osmotycznego między naskórkiem i otoczeniem. Dotyczy to wszystkich skór: suchych, tłustych, mieszanych, trądzikowych, naczyniowych, dojrzałych.
Dlatego skóry należy nawilżać cały rok. Jesienią i zimą gdy jest narażona na niską temperaturę i chłodny wiatr na zewnątrz oraz wysoką temperaturę i suche powietrze w pomieszczeniach oraz latem, kiedy jest narażona na zwiększoną ilość promieniowania UV, suche letnie powietrze czy morskie kąpiele.
Skóra dobrze nawilżona z prawidłowym płaszczem ochronnym (płaszczem hydrolipidowym tz. stosunek składników „wodnych” do „tłuszczowych” jest w odpowiednich proporcjach) jest najlepszą tarczą ochronną organizmu przed czynnikami środowiskowymi: zanieczyszczeniem, mrozem, wiatrem, wahaniami temperatur, promieniowaniem UV, suchym powietrzem w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach oraz bakteriami i alergenami.
Prawidłowe nawilżenie skóry dotyczy jej kilku poziomów i w zależności od wieku, rodzaju i kondycji skóry potrzebuje innej pielęgnacji.

O prawidłowym nawilżeniu decyduje:

  • powierzchnia naskórka-płaszcz hydrolipidowy
  • sam naskórek – skład cementu międzykomórkowego czyli spoiwa scalającego komórki warstwy rogowej, przemiany keratynocytów, które decydują o prawidłowym składzie NMF czynnika decydującego o utrzymaniu wody w naskórku
  • skóra właściwa-prawidłowa aktywność fibroblastów wpływa na poziom kwasu hialuronowego, który magazynuje wodę w skórze właściwej

ZABIEGI NAWILŻAJĄCE DLA CERY SUCHEJ
Skóra sucha często jest kapryśna: bolesna, ściągnięta, swędząca. W pielęgnacji takich cer istotne jest dostarczenie wody oraz zatrzymanie jej w naskórku i uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego.

ZABIEGI NAWILŻAJĄCE DLA CERY ODWODNIONEJ
Stan odwodnienia najczęściej dotyczy cery tłustej i mieszanej. Bardzo często wydaje się ze cery te potrzebują jedynie matowienia. Dlatego zapominamy o jej nawilżaniu i dodatkowo zniechęceni odczuciem tłustego filmu na skórze rezygnujemy z kremów nawilżających. Prowadzi to często do błędnego koła, gdyż skóra próbując sobie pomóc aktywizuje gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy, aby wytworzyć tłusty film zapobiegając transepidermalnej utracie wody.
Dzisiejsze nowoczesne kosmetyki nawilżające nie obciążają takich skór, a wyrównując poziom składników wodnych przyczyniają się do zmniejszenia przetłuszczania oraz zdrowszej i ładniejszej kondycji skóry.

ZABIEGI NAWILŻAJĄCE DLA CER PROBLEMATYCZNYCH
Są to głównie cery cienkie z prześwitującymi naczyniami, które wymagają starannego doboru produktów z uwagi na ich wrażliwość. Cery trądzikowe, które na skutek kuracji z użyciem leków uwrażliwiają skóry powodując trudność w doborze produktów pielęgnacyjnych oraz cery dojrzałe, które wymagają nawilżenia wielopoziomowego. Dlatego każdą z nich trzeba traktować indywidualnie.

W sprawie szczegółów, oraz ustalenia terminu wizyty zapraszam

do kontaktu telefonicznego pod numerem 502 071 865.

podpis-anna